Najvhodnejšie okrasné dreviny pre tvarovanie

Ihličnany, listnaté dreviny a taktiež niektoré dreviny pôvodom zo stredomoria sa vďaka svojim vlastnostiam preslávili ako okrasné dreviny ideálne na tvarovanie. Ak sa chystáte s týmito okrasnými drevinami vyskúšať rezy odlišných tvarov a rôzne výškové úrovne, vnesie to do vašej záhrady a do celej záhradnej kompozície dynamickú zmenu.

K najznámejším okrasným drevinám vhodným pre tvarovanie patria zimovzdorné listnaté dreviny. Hoci by sa mohlo zdať, že bude tvarovaný listnáč v zime bez listov nezaujímavý, nie je tomu tak. Okrasné dreviny, ktoré zhadzujú na zimu listy, majú výhodu v tom, že zvýraznia v záhrade striedanie ročného obdobia a veľmi špecificky tak prepoja záhradné umenie a prírodu.

tvarované dreviny

Vždyzelené okrasné dreviny v záhrade spoluvytvárajú zimný obrázok vďaka svojim malebným prvkom, ako náhle sa na nich napríklad utvorí inovať, alebo zapadnú snehom. Dodajú tak záhrade nádych statickosti, lebo sú trvalým záhradným prvkom, zostávajúcim tu po celý rok.

Javor poľný (Acer campestre) je typickým predstaviteľom robustných okrasných drevín pre tvarovanie. Navyše je veľmi cenný ako zdroj potravy pre včely a pre vtáky, na ktoré by sme v záhrade mali tiež myslieť. Vyžaduje slnečné až polotienisté umiestnenie bez trvalého zamokrenia. Rovnako dobre môže chrániť pred vetrom, pokiaľ je pestovaný ako živý plot. Tiež môže byť klasikou pre vidiecke záhrady, kde vytvára často predel medzi poľami a lúkami. Znesie veľmi silný rez, pretože disponuje pomerne veľkými listami.

Ak sa povie drevina vhodná k rezu, možno sa vám ihneď vybaví krušpán vždyzelený (Buxus sempervirens). Táto okrasná drevina je klasikou vhodnou pre tvarovanie. Stanovište môže mať slnečné až tienisté, v neutrálnej až vápnitej pôde. Najčastejšie ho využijeme ako nízku obrubu záhonov, nakoľko nie príliš rýchlo rastie. Možno z neho tiež vystrihovať figúry či rôzne tvary. Strih prichádza na rad koncom apríla, začiatkom mája sa potom po prvom výhonku upravujeme tvar. Kompaktné tvary na tejto rastline je možné získať iba po realizácii pravidelného rezu.

Hrab obyčajný (Carpinus betulus) má výhodu v tom, že jeho listy na zimu neopadávajú a navyše sa sfarbujú dohneda, zostávajú na výhonoch až do jari. Hrab je skromnou rastlinou bez zvláštnych nárokov na pôdu, na slnečnom, ale pokojne aj tienistom mieste. Je to mnohostranne využiteľná okrasná drevina pre strihanie do oblúka, okienok či kužeľov, rovnako tak je vhodný k plošnému vysádzaniu. Reže sa v máji až júni a koncom júla možno ešte vykonať spätný rez nových výhonov. Hrab je možné rezať až na drevo, teda veľmi radikálne. Ak zvolíte odrodu Fastigiata, bude aj bez rezu vytvárať kužeľovitou korunu, tá umocní pravidelný charakter kompozície.

Tradičnou okrasnou drevinou pre živé ploty je tiež robustný buk lesný (Fagus sylvatica). Jeho listy v porovnaní s hrabom však na zimu opadávajú. Veľmi zaujímavo u neho pôsobí kombinácia odrôd so zelenými a červenými listami. Je to rastlina uprednostňujúca  slnečné stanovište a  výživné, vápnité pôdy s vrchnou vrstvou bohatou na humus. Veľmi dobre sa tvaruje do gúľ a oblúkov. Pri  oblúkoch je ich rez považovaný za veľmi jednoduchú záležitosť, pretože menšie chyby rýchlo zmiznú.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s