Kedy sadiť okrasné dreviny?

Okrasné dreviny dopĺňajú každú záhradu a je možné ich vysadiť ako solitéry, alebo do živého plota, ktorý vyzerá v každej záhrade veľmi vkusne. Ideálnym obdobím na výsadbu okrasných drevín je práve jeseň, kedy nie je pôda ešte zamrznutá a v prípade, že sa dobre zakorenia, tak budú bez problémov pokračovať v raste i po zime.

výsadba okrasných drevínOkrasné dreviny sú rôzne – ihličnaté, listnaté, vysoké, aj tie, ktoré rastú pri zemi. Odlišujú sa veľkosťou lístkov, farbami a mnohé z nich je možné aj tvarovať. Sú vhodné do každej záhrady.

Príprava pôdy je dôležitá

Pred samotnou výsadbou je potrebné pripraviť pôdu. Nejde o nič zložité – je potrebné sa zbaviť buriny, pôdu prerýľovať a prípadne primiešať kvalitné hnojivo, ktoré drevine pomôže pri raste. Je veľmi dôležité pre každú okrasnú drevinu vykopať dostatočne veľkú jamu, aby sa mohol koreňový obal dobre rozprestrieť. Jama musí byť nielen dostatočne široká, ale samozrejme aj hlboká. Pri samotnom sadení sa pôda musí okolo koreňov dobre usadiť a následne utlačiť. O okrasné dreviny je potrebné sa počas ich rastu starať. Je pravda, že mnoho takýchto drevín si nevyžaduje kotvenie, avšak niektoré stromčeky je dobré ukotviť a to najmä v prvých rokoch rastu.

Na čo všetko pri výsadbe pamätať?

Okrasné dreviny rastú do rôznych rozmerov, do šírky, aj do výšky, preto je potrebné vyberať také dreviny, ktoré budú mať v záhrade dostatok priestoru na rast. Dreviny, ktorých lístie opadáva sa vysádzajú v jeseni, alebo v skorej jari, vždyzelené dreviny sa vysádzajú skoro v jeseni. Okrasné dreviny môžu byť veľmi náchylné na chlad a mráz, preto je potrebné myslieť aj na ich ochranu. V chladnom počasí je možné okolo kmeňa dreviny rozprestrieť nastielací materiál, ktorý ochráni korene pred zamrznutím, zástena z vrecoviny ochráni zas listy pred vysušením a v zime počas hustého sneženia je dobré rastlinu zadebniť, čím sa ochráni drevina pred snehom.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s