Okrasné dreviny a ich tvarovanie

Okrasné dreviny je označenie, ktoré používame na označenie drevín a stromčekov, ktoré sa vyznačujú napríklad krásnymi kvetmi, textúrou a tvarom listov, alebo rôznymi inými estetickými vlastnosťami. Okrasné dreviny pôsobia v záhradách veľmi zaujímavo a umocňujú krásny a vkusný vzhľad každej záhrady.

Okrasné kríky a dreviny patria v každej záhrade k neodmysliteľným prvkom, ktoré dodajú záhrade štýl. Výhodou okrasných drevín je možnosť ich tvarovať do rôznych tvarov a to rezaním, alebo strihaním.

Mnoho ľudí si myslí, že tvarovanie okrasných drevín je veľmi zložité. Pravdou však je, že k vystrihaniu okrasného kríku do určitého tvaru postačí len trochu šikovnosti a predstavivosti. Tvarovať je možné listnaté aj ihličnaté dreviny v rôznych veľkostiach, ktoré vďaka úprave získajú nezvyčajné tvary. Okrasné dreviny je možné pestovať v záhradách ako solitéry, po skupinách, alebo tiež aj v podobe veľmi obľúbeného živého plotu, ktorý má nielen estetický, ale tiež praktický účel.

Okrasné dreviny a kríky sa tvarujú do rôznych tvarov. Za klasiku sa považujú okrasné dreviny v tvare gulí, alebo kužeľov, ale obľúbenými sú však aj abstraktnejšie tvary. Okrasné kríky väčších rozmerov možno vytvarovať aj do podoby rôznych zvierat. Pri tvarovaní okrasných drevín je potrebné si však uvedomiť, že nie každý krík je vhodný na nami vybraný tvar. Vysoké dreviny je vhodné tvarovať do podoby rôznych špirál, gúľ, či dokonca postáv.

Ak nemáte v strihaní kríkov dostatočnú prax, vyberajte si menej náročné tvary. Po nadobudnutí praxe už nebude zložité vystrihať okrasné drviny ani do zložitejších podôb. Nezabudnite, že okrasné dreviny rastú, preto je nutné ich pravidelne upravovať, aby si zachovali svoj novonadobudnutý tvar. Okrasné kríky a menšie drevnaté stromy sa umiestňujú nielen do záhrad, ale tiež napríklad aj na terasy a to vypestované vo väčších nádobách, alebo črepníkoch.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s