Tienime zimnú záhradu

V lete sú priestory zimnej záhrady takmer po celý čas vystavované slnečným lúčom. To má za dôsledok to, že teploty v nej výrazne presahujú priemerné teploty v bytových priestoroch. Jedným z prostriedkov, ako regulovať klímu v zimných záhradách, je vetranie a kvalitný tieniaci systém.

Tienenie je potrebné najmä z toho dôvodu, že niektorým bytovým doplnkom, rovnako i rastlinám by mohlo slnečné žiarenie výrazne uškodiť. Nie je novinkou, že drevo pod vplyvom slnečných lúčov stratí farbu a na listoch rastlín sa zvyknú tvoriť hnedé škvrny.

Vnútorné alebo vonkajšie tienenie?

Pri voľbe ideálneho tienenia si môžeme zvoliť medzi dvomi možnosťami, a to vonkajším a vnútorným tienením. Obidve možnosti majú svoje pozitíva aj negatíva. Taká slnečná clona, ktorá je namontovaná z vonkajšej strany, je oveľa účinnejšia ako vnútorná. Na druhej strane je tu však pocit útulnosti, ktorý vám zabezpečia záclony či baldachýny.  Bohužiaľ, mnohé tieniacie prostriedky nie sú dostačujúce, a preto ich treba medzi sebou kombinovať.

Účinné typu vnútorného tienenia

Čo sa týka vnútorného tienenia, najvhodnejšie sú vertikálne žalúzie alebo i horizontálne. Vnútorné tienenie je chránené pred znečistením. Avšak, ak sa v zimnej záhrade nachádza veľké množstvo nábytku, ktorý sťažuje prístup k tieniacim zariadeniam, oveľa výhodnejšie a praktickejšie bude pre vás vonkajšie tienenie, a to výsuvné markízy či slnolamy. Tie sa postarajú o najhlavnejšiu časť tienenia, pretože v lete najviac slnečných lúčov dopadá cez strechu.

Čo sú slnolamy?

Slnolamy sú pevné systémy, pri ktorých sa množstvo prechádzajúceho svetla upravuje natáčaním lamiel. Markízy sú zas výsuvné zariadenia, ktoré sú vhodné pre steny zvislé a strechy so sklonom nad 30°. Mnohé z nich majú dnes i elektromotor a tie najmodernejšie majú dokonca zabudovaný i senzor, ktorý reaguje na silu vetra a dažďa.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s