Refinancovanie hypotéky

V rámci konkurenčného boja na medzibankovom trhu lákajú jednotlivé banky svojich klientov nielen na nízke úroky pri hypotékach, ale aj na prenos celej hypotéky z jednej banky do druhej. Základný faktor, ktorý by mal klient brať do úvahy pri refinancovaní hypotéky je úspora. Pod úsporou rozumieme rozdiel v úrokovej sadzbe medzi aktuálnou bankou a bankou, v ktorej by klient chcel svoj úver na bývanie refinancovať.

Hlavným dôvodom na refinancovanie hypotéky je teda nižší úrok. Medzi ďalšie dôvody môžeme zaradiť  to, že klient potrebuje znížiť mesačnú splátku a pritom zachovať rovnakú dobu splatnosti úveru. V tomto prípade ide jednoznačne o hľadanie takého riešenia, pri ktorom bude nižší úrok. Refinancovanie sa využíva aj v prípade, že je klient ochotný platiť mesačne vyššiu splátku, pri kratšej dobe splatnosti. Výhodou tejto možnosti je, že úver bude preplatený menej a klient sa skôr zbaví svojho dlhu. Medzi časté dôvody refinancovania hypotéky patrí aj nespokojnosť so službami starej banky.

Pri refinancovaní hypotéky si treba všímať nielen výšku úroku ale aj iné poplatky či dokonca pokuty. Treba si urobiť kalkuláciu nákladov, ktoré súvisia s prenosom hypotéky do inej banky a takisto počítať aj s pokutou, ktorú môže banka vyrubiť v prípade predčasného vyplatenia pôvodného úveru.  To, či sa vám v refinancovanie hypotéky v konečnom dôsledku oplatí teda závisí aj od toho, aký úrok si dojednáte v novej banke, od poplatkov súvisiacich s prenosom hypotéky a aj od času, kedy úver prenášate. Odborníci sa zhodujú v názore, že ak je rozdiel medzi starým a novým úrokom príliš malý, hypotéka sa neoplatí prenášať. Treba kalkulovať aj s časom, ktorý vám zaberú všetky papierovačky a úradné úkony. Tak ako v prípade úverov, aj pri hypotékach sa oplatí sledovať akcie bánk, ktoré ponúkajú pri prenose hypotéky.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s