Chudnite zdravo s bazálnym metabolizmom

Bazálny metabolizmus je minimálny stupeň metabolickej aktivity organizmu pri ideálnych vonkajších podmienkach a fyzickej a duševnej aktivite obmedzenej len na základné životné funkcie. Vyjadruje teda vlastne hodnotu, ktorá vám hovorí, koľko kalórií za deň spálite bez vyvíjania akejkoľvek fyzickej aktivity, teda v pokojnom stave, čiže vlastne v prípade, že by ste za celý deň nepohli ani prstom.

Na zistenie hodnoty vášho bazálneho metabolizmu existuje výpočet a ak už raz poznáte číslo, ktoré vyjadruje počet vami spálených kalórií bez akéhokoľvek pohybu, môžete na základe neho upraviť svoj jedálniček, a tak lepšie rozumieť svojmu organizmu a chudnúť v súlade s ním.

Nevynechávajte pohyb, ale hladovku

Bazálny metabolizmus má veľký vplyv na chudnutie. Logicky, ak vaše telo v pokoji spaľuje viac kalórií, chudnutie bude pre vás jednoduchšie. Pri výbere diéty však opatrne. Bazálny metabolizmus spomalíte držaním drastických a v podstate nezmyselných a skôr pre vás škodlivých diét, kedy v podstate iba hladujete. Vtedy vaše telo bude spaľovať svalovú hmotu a nie tuk, čo má na vaše chudnutie výrazne negatívny vplyv. Okrem toho, spomalenie bazálneho metabolizmu je prvým krokom k jojo efektu. Naopak, váš metabolizmus zrýchlite, ak budete počas chudnutia dbať na pohyb a v strave prijímať dostatočné množstvo bielkovín.

Ako si ho teda vypočítam? 

Výpočet bazálneho metabolizmu sa u mužov a žien líši.
(5 x výška v cm) + (13,6 x hmotnosť v kg) – (6,7 x vek) + 66 = bazálny metabolizmus muža
(1,85 x výška v cm) + (9,55 x hmotnosť v kg) – ( 4,67 x vek) + 655 = bazálny metabolizmus ženy
Výpočet bazálneho metabolizmu je na základe uvedeného vzorca síce rýchly a jednoduchý, treba ho však brať s rezervou podobne ako známy BMI index. Nezohľadňuje totiž viacero podstatných faktorov, ako sú genetika, množstvo svalovej hmoty a podobne. Napriek tomu však niet pochýb, že aj znalosť hodnoty vášho bazálneho metabolizmu vám dokáže pri chudnutí určite pomôcť.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s