Mýty o pneumatikách

V posledných rokoch sa často stretávame s otázkami, ktoré sa životnosti pneumatík. V pneuservise sa v tejto oblasti stretávajú s mnohými otázkami. Najčastejšími požiadavkami sú, aby pneumatiky boli vyrobené tento rok a niekedy dokonca aj s takou požiadavkou, aby pneumatiky boli staré maximálne jeden mesiac. A potom sa pracovníci pneuservisu môžu stretnúť s požiadavkami typu, že pneumatiky by mali byť staré aspoň pol roka alebo rok, pretože musia v pokoji dozrieť a potom veľa vydržia. Ako to so “starobou” pneumatík vlastne je a čomu by ste mali skutočne veriť?

Poďme pekne od začiatku. Na konci výroby sa pneumatika napustí látkou, ktorá ju ustáli a zakonzervuje. Ja to taká vosková zmes. Keď sa dotknete novej pneumatiky, tak máte voskové ruky. Táto zmes sa vpije do pryže a pneumatiku udržuje v ideálnom stave. Aj preto výrobcovia garantujú minimálnu použiteľnosť novej pneumatiky štandardne päť, šesť alebo niektorí dokonca aj desať rokov od dátumu výroby. A práve v tom spočíva celé kúzlo. Táto zmes konzervuje pneumatiku naozaj veľmi dlho a tým udržiava vlastnosti a samotný proces starnutia pneumatiky je zahájený aj v okamihu, kedy sa táto zmes z pneumatiky otrie. A to je pri nasadení na automobil a pri bežnom používaní, kedy sa pneumatika otiera, omýva a zahrieva. V tomto okamihu sa tak všetky rozdiely napríklad medzi mesiac a dva roky starou pneumatikou strácajp a obidve pneumatiky začínajú spolu starnúť rovnako.

Za všetkým stoja výrobcovia

Ale to, čo je najpodstatnejšie je to, že veľmi záleží na tom, aký je kvalitný výrobca a akú kvalitnú zmes na pneumatiky vyrobí. Pokiaľ už od samého začiatku stojí zmes na pneumatiky za nič, tak môže dať človek na auto pneumatiku aj dva dni starú a zostarne rýchlejšie než pneumatika s kvalitnou zmesou, ktorá je na aute namontovaná napríklad osem rokov. A práve to je najpodstatnejšie.

Neverte všetkému, čo čítate

Keď si to teda zhrnieme, neverte rôznym mediálnym “blábolom”, ktoré hovoria o rôznom starnutí pneumaík. Médiá si to možno neuvedomujú, ale svojimi nepravdivými tvrdeniami poškodzujú najmä renomovaných výrobcov s viac ako storočnou tradádiou a koniec koncov aj samotného spotrebiteľa, pretože potom sa ide človek pozrieť na auto a zistí, že tam má napríklad šesť rokov starú pneumatiku. Dostane strach, či ju ešte môže používať a radšej si ide kúpiť novú a zbytočne utratí peniaze aj keby nemusel.

Ďalšie problémy s pneumatikami

Ďalším problémom, na ktorý sa ľudia sa často sťažujú, je, že im pneumatiky spuchne, zostarne, stvrdne. Toto ale taktiež nie je ovplyvnené dátumom výroby pneumatiky, ale najmä poveternostnými podmienkami, teplotou, UV žiarením a slnečnými lúčmi. Preto je veľmi dôležité, aby pneuservis skladoval všetky nové pneumatiky v tmavej miestnosti bez slnečných lúčov a v ideálnej teplote. To znamená ani nie v mraze, ale ani v príliš veľkom teple, aby pneumatika nevysychala. UV lúče pneumatike taktiež veľmi škodia a teplom veľmi vysychá.

V prípade zimných pneumatík, ktoré majú mäkšiu zmes ako letné, je tento rozdiel ešte väčší. Keď pneumatiky vytvrdne, tak stráca vlastnosti prilňavosti a schopnosť záberu. Tu, bohužiaľ, horúce slnečné UV paprsky, ktoré nie sú v zime tak silné a nemajú teda taký vplyv ako v teplom počasí, nahradzuje len ľudská vymoženosť, ktorá sa nazýva chemická posypová zmes – teda soľ.  Sami viete, čo soľ dokáže spraviť s karosériou auta a ako je v zime oveľa náchylnejšia na koróziu a teraz si zoberte, čo to spraví s pneumatikou. Preto výrobcovia radia, aby sa kolesá pred umyli čistou vodou.

Určitému starnutiu pneumatiky nezabránite. Pneumatika starne používaním rovnako ako ostatné časti auta. Má svoju životnosť. Paradoxne, veľmi záleží na kvalite zmesi a na tom, ako do nich výrobcovia pridávajú rôzne chemické prísady. Pokiaľ je pneumatika kvalitná od kvalitného výrobcu, tak aj lacná vám môže slúžiť niekoľko rokov.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s