Počuli ste už o kolektívnom investovaní?

Viete, čo je kolektívne investovanie? Niektorí skôr narodení sa s týmto pojmom možno stretli krátko po vzniku Slovenskej republiky na začiatku 90. rokov 20. storočia. Napriek tomu, že už v roku 1991 vznikla prvá investičná spoločnosť a prvé podielové fondy, rozvoj kolektívneho investovania sa spája až s prvou vlnou kupónovej privatizácie, kedy sa do 169 investičných privatizačných fondov rozhodlo investovať až 75% občanov.

Napriek tomu, že väčšina Slovákov nevie, že ide o investovanie do podielových fondov, v roku 2014 dosiahli takéto investície u nás historické maximum. Kolektívne investovanie pomáha zhodnocovať financie aj takým ľuďom, ktorí nechcú sami rozhodovať o tom, aké cenné papiere nakúpia. Najbežnejším typom takýchto investícii sú otvorené podielové fondy (poznáme aj uzavreté a špeciálne podielové fondy), ktorých výhodou je napríklad široké spektrum možností na investície, diverzifikovanie rizika alebo vysoká likvidita. Podielové fondy zastupuje správcovská spoločnosť a fondom sa rozumie spoločný majetok podielnikov nahromadený pomocou vydávania podielových listov. Tento majetok sa následne investuje do nákupu cenných papierov a do obchodovania s nimi na svetových trhoch. Kúpou podielového listu sa investor stáva majiteľom určitej časti majetku podielového fondu. Zisk z cenných papierov môže byť podielnikom vyplácaný alebo ďalej investovaný.

Kolektívne investovanie na Slovensku sa riadi zákonom o kolektívnom investovaní z roku 2011. Podľa Národnej banky Slovenska sa jedná o podnikanie, ktorého predmetom je kumulovanie finančných prostriedkov od rôznych investorov (viac ako desať fyzických osôb) s cieľom investovať prostriedky v prospech osôb, ktorých peňažné prostriedky boli zhromaždené.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s